W Centrum Dawnych Sztuk Walk (CDSW) na warszawskiej Woli odbywa się wyjątkowe spotkanie integracyjne w klimacie średniowiecznym, przygotowane dla najmłodszych uczestników wolontariatu maltańskiego.
CDSW to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, w którym pod okiem zawodowych fechmistrzów można poznawać tajniki rycerskiego rzemiosła i uczyć się walki dawną bronią białą.
Pod kierunkiem założyciela szkoły – utytułowanego zawodnika i wicemistrza świata w sportowych walkach rycerskich, Roberta Szateckiego – wolontariusze z Warszawy i Katowic biorą udział w zajęciach, podczas których mogą w pełni poczuć się jak prawdziwi rycerze. Wstępem do spotkania jest poznanie historii Zakonu Maltańskiego oraz etosu rycerskiego, a także rozmowa o aktualnej sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Rycerskie rzemiosło to jednak nie tylko teoria, lecz także praktyka. Uczestnicy oglądają pokaz profesjonalnej walki w wykonaniu Roberta Szateckiego i Jakuba Orzeskiego, poznają techniki władania mieczem, a następnie sami przywdziewają elementy zbroi, by stanąć do rycerskiego pojedynku. Dwa scenariusze walk grupowych – inspirowane historycznymi wydarzeniami z dziejów Zakonu Maltańskiego: obroną Rodos i bitwą morską pod Lepanto – pozwalają im wykorzystać świeżo zdobyte umiejętności i przeżyć niezwykłą przygodę.
Spotkanie przebiega w atmosferze radości, współpracy i bitewnego zapału. Wszyscy uczestnicy zgodnie podkreślają, że jest to pierwsza, ale z pewnością nie ostatnia wizyta wolontariuszy „Malty” w gościnnym Centrum Dawnych Sztuk Walk.








