19-20.04.2018 – IV konferencja naukowa pt.”Systemy ratownicze w Polsce a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe”
Wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej wzięli czynny udział w IV konferencji naukowej pt.”Systemy ratownicze w Polsce a bezpieczeństwo cywilne i wojskowe” we Wrocławiu.Pierwszy dzień konferencji składający się z paneli wykładowych odbył się na terenie Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu natomiast dzień drugi poświęcony seminariom odbył się na terenie Akademii Wojsk Lądowych.
Głównymi celami konferencji była wymiana doświadczeń z zakresu medycyny cywilno-wojskowej, przedstawienie doświadczeń służb cywilnych i wojskowych oraz zapoznanie z zakresem działań i funkcjonowania organizacji współpracujących z systemem PRM i KSRG oraz organizacji pozarządowych.
Konferencję uroczyście otworzyli Prorektor ds. dydaktyki Uniwersytetu Medycznego prof. dr hab. Piotr Dzięgiel, następnie głos zabrał Dziekan Wydziału Nauk o Bezpieczeństwie płk dr hab. inż. Witalis Pellowski. prof. dr hab. Joanna Rosińczuk jako Dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu również wprowadziła w tematykę debat. Jeden z wykładów pt.” Zasady działania szpitali oraz ratownictwa medycznego Suwerennego Wojskowego, Szpitalniczego Zakonu św. Jana Jerozolimskiego na przestrzeni wieków ” wygłosił Wolontariusz Maltańskiej Służby Medycznej Marcin ŚwieradPodczas drugiego dnia konferencji, od porannych godzin do późnego popołudnia na terenie Akademii Wojsk Lądowych odbywały się seminaria. Seminaria odbywały się dwutorowo. Jedne skierowane do zespołów 4 osobowych. Drugie odbywały się przy udziale większej ilości osób. Na trzynastu stanowiskach zaprezentowało się Pogotowie Ratunkowe we Wrocławiu proponując ćwiczenia z zabezpieczania pacjenta z urazem kręgosłupa, GOPR (Grupa Karkonoska), która pokazała metody postępowania w warunkach górskich, RWR Oddział Wrocław, którą reprezentował Łukasz Iskrzyski nauczała alternatywnych metod ewakuacji z wody poszkodowanego z podejrzeniem urazu kręgosłupa, OSP- zorganizował akcję poszukiwawczą z wykorzystaniem psów ratowniczych, tamowanie krwotoków, oparzeń i urazów ciała nauczał Michał Starosolski z Śląskiego UM,
Członkowie medycznego cywlino – wojskowego koła naukowego, którego opiekunem jest dr Beata Zysiak-Christ oraz sekcji działań nieregularnych z AWL, nauczali wykonywania badania urazowego MARCHE, zakładania stazy taktycznej oraz procedur związanych
z działaniami z zakresu TCCC, mjr dr Grzegorz Lewandowski z WCKmed nauczał wykorzystywania USG FAST, a w KTO odbywała się wentylacja pacjenta w trakcie transportu.Wolontariusze Maltańskiej Służby Medycznej Mariusz Zawada i Joanna Ziemiańska przekazywali wiedzę na temat bezpiecznego użycia AED.
Dziękujemy Pani dr Beata Zysiak-Christ oraz Marii Mańkowskiej za zaproszenie.
Do zobaczenia za rok.