Uroczystości Jana Chrzciciela w Toruniu
O tajemnicy imienia Jan podczas uroczystości Narodzenia św. Jana Chrzciciela patrona miasta Toruniu i Zakonu Maltańskiego w Katedrze Św. Janów w Toruniu.
W dniu patrona Torunia i Zakonu Maltańskiego św. Jana Chrzciciela 24 czerwca w katedrze św. Janów odbył się Koncert Maltański oraz odprawiona została uroczysta msza św. w intencji miasta, mieszkańców i podopiecznych Zakonu Maltańskiego w Toruniu. W koncelebrze pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Wiesława Śmigla wzięli udział prezydenci Torunia, przedstawiciele Zakonu Maltańskiego oraz mieszkańcy. Koncert i nabożeństwo uświetnił na zaproszenie Konfratra dr hab. Marcina Kilanowskiego Archikatedralny Chór Męski Cantores Minores z Warszawy.
Podczas Mszy homilię wygłosił ks. kan. Prof. dr hab. Dariusz Zagórski. Kaznodzieja zwrócił uwagę na tajemnicę imion, które nosimy i nadajemy dzieciom. Jak ważna jest wiedza na temat ich znaczenia i pochodzenia. Nawiązał do postaci wspominanego patrona, św. Jana: – W imieniu Jan zawarta jest wielka tajemnica, która określa tego człowieka. Jan to zbitka dwóch hebrajskich wyrazów, oznaczających Boga i łaskę. Jan zatem jest osobą obdarzoną wielką łaską od Pana Boga.
Przybliżając postać św. Jana przypomniał, że św. Jan jest określany prekursorem, czyli „tym, który poprzedza, wybiega, jest gońcem, staje przed kimś, ogłasza kogoś – ogłaszał Chrystusa, wybiegał przed Niego, by pokazać prawdziwego Baranka i Boga”.
W historii św. Jana kluczowym momentem były jego narodziny. Ks. kan. Zagórski przypomniał, że jego urodzenie wiązało się z dwiema kwestiami – bezpłodnością i milczeniem. Z tych dwóch spraw pozornie nic nie mogło się dokonać, nic nie mogły wnieść. Nawiązał również do tego, że św. Jan był człowiekiem prawdy: – Był człowiekiem, który bezwzględnie wskazywał na to, co złe, i co jeszcze należy poprawić.
Poszukując źródła upadku człowieka, kaznodzieja zaznaczył, że jest to grzech pychy. Jako przewodnika w oddawaniu chwały Bogu, życiu w skromności i w walce z pychą, wskazał postać św. Jana Chrzciciela. On daje piękny przykład, jak wskazywać na Boga, dawać świadectwo o wielkości Zbawiciela i jak prowadzić innych do Niego.
Mszę św. poprzedziło nabożeństwo czerwcowe. Podczas nabożeństwa, Koncertu Maltańskego i Mszy św. opiekę nad osobami niepełnosprawnymi sprawowali lekarze i woluntariusze z toruńskiego oddziału Maltańskiej Służby Medycznej. Tak jak co miesiąc podczas Maltańskich Mszy św. niepełnosprawni wierni mogli uczestniczyć we wspólnej modlitwie sprawowanej także w ich intencji.
Ewa Jankowska
Zdjęcia: Ewa Jankowska