Szpital polowy diagnostyczny podczas Wigilii Jana Kościuszko w Krakowie
W minioną niedzielę już po raz 4 na rynku Głównym w Krakowie stanął polowy szpital diagnostyczny dla ubogich i potrzebujących w ramach Wigilii Jana Kościuszko.
Blisko 60 wolontariuszy, w tym lekarzy, pielęgniarek i ratowników z Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, Centrum Dobroczynności im. prof. Teresy Adamek-Guzik, Klubu Absolwentów Collegium Medicum UJ i z Fundacji Przystań Medyczna i Maltańskiej Służby Medycznej prowadziły specjalistyczne badania bezpłatne badania dla uczestników Wigilii Jana Kościuszko w Krakowie. Potrzebujący mogli skorzystać z porad internisty, kardiologa, ortopedy, stomatologa, dermatologa. Prowadzone były badania fizykalne, analizy biochemiczne krwi, ultrasonografie jamy brzusznej, echo serca, elektrokardiografie. Potrzebujący mogli również liczyć na zmianę opatrunków i otrzymanie bezpłatnych przyborów do higieny zębów.
W tym roku oprócz ultrasonografii, badania EKG czy innych podstawowych badań, dentystów, dermatologów, chcemy poszerzyć zakres o badania biochemiczne. Takim osobom jest niezwykle ciężko zrobić takie badania, również te najbardziej podstawowe. Mamy nadzieję, że robiąc taki pakiet, będziemy w stanie wyłapać te największe problemy, z którymi się borykają – mówił podczas spotkania z dziennikarzami przed wigilią dr Bartłomiej Guzik.
Źródło: RMF FM
Dzięki tej akcji, ponad stu potrzebujących zostało przebadanych, były to osoby które niestety nie korzystają z opieki medycznej regularnie, mimo że niektórzy z nich powinni być objęci stałą opieką lekarską. W szpitalu pomoc mogli znaleźć wszyscy , biedni, bezdomni, potrzebujący, osoby nieubezpieczone, każdy kto się zgłosił został objęty specjalistyczną diagnostyką. Niektórzy pacjenci, przychodzili do nas już kolejny raz.
W tym roku przyszła do nas Pani, która była u nas rok temu, wtedy podczas badania USG, lekarz rozpoznał zmiany i zalecił dalszą diagnostykę. W tym roku Pani, była już w trakcie leczenia. – mówiła Adrianna Bielicz z Maltańskiej Służby Medycznej.
Źródło: telewizja.krakow.pl
W zorganizowaniu tego przedsięwzięcia pomogła również Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, która zapewniła zaplecze logistyczne, w tym namioty pneumatyczne, nagrzewnice, oświetlenie, agregaty, i drobne wyposażenie namiotów.
Autor: Bartosz Pogan
Zdjęcia : Bartłomiej Guzik