Szkolenia i sprzęt dla strażaków z Mołdawii
Fundacja Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna dzięki wsparciu z programu Polska Pomoc wspiera rozwój straży pożarnej w Mołdawii. Nowoczesny sprzęt szkoleniowy i ratowniczy, program szkoleń, podręcznik pierwszej pomocy i ćwiczenia polowe to tylko niektóre elementy Polsko-Mołdawskiego projektu.
Fundacja Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna od kwietnia 2019 r. prowadzi projekt “Budowa kompetencji ratowniczych straży pożarnej w Mołdawii”. Projekt jest finansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, a partnerem projektu jest Generalny Inspektorat ds. Sytuacji Nadzwyczajnych – instytucja organizująca pracę służb ratowniczych kraju. Idea działania bazuje na doświadczeniach współpracy polsko-ukraińskiej: przekazaniu wiedzy, wymianie doświadczeń i wyposażenia strażaków w sprzęt szkoleniowy i ratowniczy.
W 2019 r. odbędą się dwie edycje, siedmiodniowych szkoleń z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, trzy dniowe szkolenie z prowadzenia akcji ratowniczej w czasie wypadów masowych oraz ćwiczenia polowe w Kiszyniowie. W kolejnym roku do programu szkoleń zostanie włączony trening z ratownictwa w strefach niebezpiecznych i warsztaty trenerów pierwszej pomocy. Planujemy też organizację wizyty studyjnej grupy strażaków i udział zespołu strażaków w manewrach ratowniczych w Polsce. Trenerami w projekcie będą m.in. ratownicy medyczni związani z Maltańską Służbą Medyczną i wykładowcy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej. Łącznie odbędzie się 70 dni szkoleń, ćwiczeń i warsztatów, w których weźmie udział 100 liniowych strażaków – blisko 10% służących w mołdawskiej straży pożarnej ratowników. Pierwsze szkolenie odbyło się w lipcu w Kiszyniowie.
„Nie ukrywam, że przed wylotem do Mołdawii byłem pełen obaw co do uczestników szkolenia. Na miejscu okazało się, że trafiliśmy na młodych, zmotywowanych i zaangażowanych strażaków. Grupa rozkręciła się już pierwszego dnia i nie trzeba było szukać ochotników do udziału w ćwiczeniach”. twierdzi Piotr Wójcik – Ratownik Medyczny od lat związany z Maltańską Służbą Medyczną
„Mam dużą satysfakcję po pierwszym szkoleniu. Szczególnie po serii ćwiczeń z badań urazowych, typowych dla wypadków komunikacyjnych, gdzie strażacy zwykle zajmują się wyciąganiem poszkodowanych z rozbitych samochodów. Mołdawscy strażacy szybko zrozumieli, że umiejętność badania urazowego i sprawnej ewakuacji poszkodowanych jest dla nich niezbędna. Dopytywali, czy dostaną deski i plecaki ratunkowe i teraz z niecierpliwością czekają na sprzęt ratowniczy. Powiedziała Joanna Markieton – Ratownik Medyczny, członek oddziału Maltańskiej Służby Medycznej w Kętach
Ważnym elementem projektu są dostawy sprzętu, który będzie wykorzystany zarówno do szkoleń i treningów jak i w akcjach ratowniczych. Do Mołdawii trafi namiot pneumatyczny – punkt pierwszej pomocy, 14 kompletów ratowniczych w których znajdą się m.in. wyposażone plecaki ratownicze, deski ortopedyczne, szyny Kramera i automatyczne defibrylatory. Na transport do Mołdawii czeka też zestaw sprzętu szkoleniowego w tym zaawansowane i proste fantomy do nauki resuscytacji, trenażery AED i podręczniki z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy.
Więcej informacji o projekcie