Wspólnie z naszymi przyjaciółmi z Maltańskiej Służby Pomocy Iwano-Frankiwska i dzięki finansowemu wsparciu z programu Polska Pomoc Rozwojowa doposażamy i szkolimy strażaków z miejskich jednostek w Iwano-Frankiwsku.
Dlaczego wspieramy straż pożarną w Ukrainie?
Służby ratownicze u naszych wschodnich sąsiadów znajdują się od lat w głębokim kryzysie. Choć w największych miastach pojawia się nowszy sprzęt, to w mniejszych ośrodkach brakuje praktycznie wszystkiego, a strażacy nierzadko jeżdżą do pożarów zabytkowymi pojazdami ZIŁ-130, których konstrukcja sięga jeszcze lat 60-tych. Dodatkowo ukraiński system ratowniczo-gaśniczy bazuje na służbach zawodowych. Wprawdzie w strukturze ukraińskiej straży pożarnej znajduje się aż 1061 jednostek, w których służy blisko 50 tys. strażaków (dla porównania w polskim KSRG są 525 jednostki PSP w których służy 29,7 tys. strażaków, jednak siły te są uzupełnione przez 4544 OSP włączone do KSRG dysponujące blisko 150 tys. przeszkolonych i wyposażonych druhów). Te liczby nie oddają pełni sytuacji. W Ukrainie jedna jednostka strażacka przypada na 560 km2, podczas gdy w Polsce (tylko KSGR), obszar działania to 62 km2. Nakłada się na to jeszcze fatalny, zwłaszcza na wschodzie kraju stan infrastruktury drogowej, znacznie opóźniający czas dojazdu strażaków na miejsce zdarzenia. Dysproporcje dotyczą też liczy strażaków. W Ukrainie na 1000 mieszkańców przypada 13 strażaków (w tym administracja), a w Polsce 47 strażaków nie licząc OSP będących po za systemem.
Sytuację próbują ratować samorządy, z których część powołuje własne służb ratownicze o profilu zbliżonym do naszych OSP czy straży zakładowych. Jednym z miast które postawiło na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców jest Iwano-Frankiwsk. W 2017 r. miasto powołało MARS – Miejską Awaryjną Ratowniczą Służbę. Jest to jednostka strażacka działająca na zasadzie częściowo ochotniczej. MARS zaczął służbę od 173 wyjazdów w 2017 r., żeby 2020 zamknąć 729 akcjami ratowniczymi. W oddziałach MARS służby ok 40 osób, w tym 20 ochotników. Niestety do pełnego wykorzystania potencjału jednostki brakuje bazowego sprzętu ratowniczego, środków łączności, a nade wszystko środków ochrony osobistej.
Dlatego wspólnie z Maltańską Służbą Ukrainy podjęliśmy wyzwanie nie doposażenia jednostki MARS, ale też przeszkolenia strażaków z zakresu pierwszej pomocy. Efektem wartego 254 750 zł projektu projektu będzie skokowy wzrost poziomu bezpieczeństwa osobistego strażaków, którym zostanie przekazana nowa, atestowana odzież strażacka oraz kaski, rękawice i buty specjalistyczne. Dzięki przekazaniu sprzętu strażackiego i technicznego strażacy i wolontariusze wspierający będą mogli efektywniej prowadzić akcje gaszenia pożarów, wypompowywania wody po powodziach, usuwaniu powalonych drzew etc. Przekazany sprzęt ratowniczy w tym wyposażone plecaki medyczne i deski ortopedyczne, pozwoli przeszkolonym strażakom i wolontariuszom wspierającym na bezpieczne ewakuowanie osób poszkodowanych i ich skuteczne zabezpieczenie.
Pełne finansowanie działań projektowych, w tym zakupy sprzętu zostały sfinansowane z programu Polska Pomoc Rozwojowa prowadzonego przez MSZ RP.
Więcej informacji o projekcie:
michal.rzysko@zakonmaltanski.pl