Kraków gospodarzem 30. Międzynarodowej Konferencji Szpitalników
Komunikat prasowy Działu Komunikacji Zakonu Maltańskiego, 14 marca 2024 r.
Rzym, 14 marca 2024 r. – „Podwiń rękawy i działaj kompetentnie” – będzie to głównym tematem 30. Międzynarodowej Konferencji Szpitalników Suwerennego Zakonu Wojskowego Malty, zaplanowanej w dniach 15–17 marca w Krakowie. Miejsce to zostało wybrane, aby podkreślić bliskość z nękaną wojną ludnością ukraińską i podkreślić ogromny wysiłek humanitarny podjęty przez wszystkie organy Zakonu Maltańskiego, a zwłaszcza te graniczące z Ukrainą, aby pomóc uchodźcom, wysiedlonym i rannym. Wybór jest jednocześnie hołdem dla Polaków, którzy przyjęli tysiące ukraińskich uchodźców w swoich domach i szkołach, zapewniając im opiekę zdrowotną i społeczną.
Aby dodatkowo podkreślić te bliskość, również Wielki Mistrz Fra’ John Dunlap uda się do Krakowa, aby wyrazić swoją wdzięczność i wsparcie Szpitalnikom odpowiedzialnym za działalność humanitarną Zakonu Maltańskiego. Obecność Wielkiego Mistrza Fra’ Johna Dunlapa w Polsce została również doceniona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę, który zaprosił Wielkiego Mistrza z oficjalną wizytą, aby wyrazić swoją wdzięczność za liczne działania humanitarne Zakonu w Polsce.
Konferencję otworzy Wielki Szpitalnik Fra’ Alessandro de Franciscis w obecności Prałata Zakonu Maltańskiego, Monsignore Luisa Manuela Cuña Ramosa.
„30. Konferencja Szpitalników zgromadzi około 120 przedstawicieli z 35 krajów. Liczby te świadczą o rosnącym globalnym zaangażowaniu humanitarnym Zakonu Maltańskiego, zakonu katolickiego i świeckiego, którego misją jest pomaganie biednym i chorym, oraz odzwierciedlają jego zdolność do interwencji w sytuacjach kryzysu, poczynając od Ukrainy i Ziemi Świętej.” wyjaśnia Wielki Szpitalnik Fra’ Alessandro de Franciscis.
Podczas Konferencji Szpitalników, organizowanej przez Zwiazek Polskich Kawalerów Maltańskich, omówione zostaną wszystkie najważniejsze dzieła humanitarne na świecie, a także kwestie o kluczowym znaczeniu dla sektora zdrowia społecznego, takie jak ochrona bezbronnych. „Ale będziemy także patrzeć w przyszłość” – dodał Fra’ Alessandro de Franciscis – „wraz ze zbliżaniem się Jubileuszu 2025 i ogromnymi zasobami i wolontariuszami, których oddelegujemy. A ponieważ będziemy w ojczyźnie św. Jana Pawła II, nie zabraknie także wspólnych chwil refleksji nad jego duchowym dziedzictwem”.
Trwająca trzy dni konferencja skupi się na trzech głównych zagadnieniach: duchowości w dziełach Zakonu; współpracy i koordynacji pomiędzy różnymi podmiotami w sytuacjach kryzysowych; i wreszcie obozach międzynarodowych, regionalnych i krajowych. Konieczność koordynowania międzynarodowych działań pomocowych – w bardzo różnych sytuacjach kryzysowych, takich jak konflikty na Ukrainie i w Ziemi Świętej – to jeden z kluczowych punktów, który zostanie poruszony podczas spotkania.
Konferencję poprzedzi Zgromadzenie Ogólne Międzynarodowego Korpusu Pomocy Zakonu Maltańskiego, Malteser International oraz spotkanie robocze organizacji humanitarnych Zakonu Maltańskiego w Europie Środkowej i Wschodniej.
Marianna Balfour, Diplomatic Public Affairs and Press
tłumaczenie: Magdalena Krzeczunowicz
zdjęcia: Łukasz Gwizdała