Strażacy przeszkoleni, teraz czekają na sprzęt.
Instruktorzy Fundacji przeszkolili 41 strażaków z jednostki w Bielcach na północy Republiki Mołdawii. Wszystko dzięki wsparciu finansowemu z programu Polska Pomoc Rozwojowa.
W sierpniu odbyły się w Bielcach na północy Republiki Mołdawii 2 kursy z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. 41 strażaków przeszło siedmiodniowe treningi z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, będący standardowym szkoleniem dla polskiej Państwowej Straży Pożarnej. W szkoleniu został wykorzystany sprzęt dostarczony przez Fundację Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna w 2019 r.
Instruktorzy ratownik medyczny i pielęgniarka, od lat związani z Maltańską Służbą Medyczną postawili uczestnikom kursów wysoko poprzeczkę. Pomimo panującego upału nie było taryfy ulgowej. Szkolenie były oparte o ćwiczenia praktyczne, które szczególnie odpowiadały praktycznym z natury strażakom.
Zarówno instruktorzy, jak i uczestnicy i szef ośrodka szkoleniowego pamiętali o wymogach bezpieczeństwa związanych z COVID-19. Wszystkie osoby przed wejściem do ośrodka, mierzone miały temperaturę, noszone były maseczki i stosowane płyny dezynfekcyjne. Szkolenia miały miłym akcentem polonijny, tłumaczem na szkoleniach była pani Anna związana z Domem Polskim w Bielcach.
„Grupa była aktywna, różnorodna pod względem wieku i stopni uczestników. Szkoliliśmy zarówno oficerów z wieloletnim doświadczeniem jak i strażaków dopiero rozpoczynających służbę. Szczególnym uczestnikiem była pani kapitan, która prowadzi szkolenia z podstawowej pierwszej pomocy dla tutejszych strażaków.” – powiedział Szymon Wąsowicz, ratownik medyczny.
„Dzięki naszym partnerom z Polski nasi strażacy z Bielc wiedzą jak i potrafią efektywnie ratować ludzkie życie i zdrowie. Już niebawem, dzięki dostawie specjalistycznego sprzętu ratowniczego, będą też mieli czym ludzi ratować. Chcę podkreślić, ze jednostka z Bielc obsługuje całą północ Republiki Mołdawii. Polska Pomoc, choć nie tak duża jak wsparcie donatorów z innych Państw jest doskonale wycelowana i wypełnia krytyczną lukę w naszym systemie ratownictwa” – twierdzi Svetlana Drobot dyrektor departamentu współpracy międzynarodowej Generalnego Inspektoratu ds. sytuacji Nadzwyczajnych Republiki Mołdawii
Na koniec cyklu dwóch szkoleń odbyła uroczystość wręczenia certyfikatów i pamiątkowych koszulek. W wydarzeniu wzięli udział m.in. pułkownik Vasili Lovdii szef departamentu sytuacji nadzwyczajnych w Bielcach, pułkownik Alexandr Rigoras szef regionalnego centrum poszukiwawczo ratowniczego, pan Maciej Kowalczyk II sekretarz Ambasady RP w Kiszyniowie, pani Svetlana Drobot dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej Generalnego Inspektoratu ds. Sytuacji Nadzwyczajnych oraz Michał Rżysko koordynator projektu.
Projekt “Budowa kompetencji ratowniczych straży pożarnej w Mołdawii” jest finansowany z programu polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, a partnerem projektu jest Generalny Inspektorat ds. Sytuacji Nadzwyczajnych
foto: Michał Rżysko