Oferta dotyczy realizacji zadania publicznego polegającego na zorganizowaniu wyjazdu wypoczynkowo – rekreacyjnego dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową. Obecna sytuacja epidemiologiczna w kraju pozwala na potwierdzenie, że wyjazd wypoczynkowo-rekreacyjny dzieci i młodzieży w kraju pozwala na potwierdzenie, że może on się odbyć, przy uwzględnieniu określonych ograniczeń sanitarnych.
Zadanie to zostanie zrealizowane poprzez zorganizowanie wyjazdu 10 dzieci i młodzieży niepełnosprawnej ruchowo wraz z opiekunami oraz psychologiem i pielęgniarką do Murzasichle gdzie zapewnione będą mieli: zakwaterowanie w odnowionych 2-osobowych pokojach(ogrzewanych elektrycznie) z pełnym węzłem sanitarnym, całodzienne wyżywienie – 3 posiłki + podwieczorek. Na terenie ośrodka będzie możliwość skorzystania z 2 serii zabiegów terapeutycznych zgodnie z zaleceniem lekarza, zabiegi grupowe, czyli inhalacja, gimnastyka, leczenie klimatyczne. Podczas wyjazdu będzie możliwość skorzystania z psychoterapii indywidualnej oraz psychoedukacyjnej w zakresie treningu interpersonalnego, asertywności czy panowania nad emocjami, szczególnie tymi negatywnymi. Nad realizacją tego typu terapii będzie czuwał wykwalifikowany psycholog. Wycieczki piesze jak i autokarowe wpłyną przede wszystkim na integrację i wzmocnienie zdrowia psychicznego. Upowszechnianie wiedzy na temat zdrowego stylu życia i radzenia sobie z sytuacjami stresującymi, pokonywanie trudności i wzmacnianie tężyzny ciała.Działanie nie jest uzupełnieniem oferty innych lokalnych podmiotów.
Bezpośrednim efektem realizacji zadania będą rezultaty miękkie.
Zorganizowanie 10-dniowego wyjazdu wypoczynkowo-rekreacyjnego dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością ruchową wraz z opiekunami przyczyni się do uspołecznienia grupy, integracji ze środowiskiem oraz wypracowania trwałych nawyków prowadzących do zachowania właściwych proporcji pomiędzy poświęcaniem czasu na rehabilitację kompleksową oraz life workbalance, nie wyłączając z niego sportu, rekreacji i aktywnego wypoczynku. Pogłębienie relacji wewnątrz rodzinnych z uwzględnieniem potrzeb i możliwości każdego z członków rodziny.
Zmiana postaw społecznych poprzez realizację zadania będzie miała następujący charakter:
- zajęcia uspołeczniające podczas wspólnych wycieczek pieszych, autokarowych oraz zajęciach usprawniających;
- kształtowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych wśród dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością, szczególnie ruchową;
- kształtowanie nawyków właściwego gospodarowania czasem wolnym poprzez alternatywne formy spędzania czasu wolnego, wykorzystywania warunków naturalnych sprzyjających rekreacji i turystyce;
- podnoszenie sprawności psychofizycznej uczestników wypoczynku poprzez aktywny udział w atrakcjach oferowanych zarówno przez organizatora, jak i ośrodek.
Sposobem monitorowania osiągniętych celów będą zdjęcia, filmiki oraz listy obecności z przeprowadzonych zajęć.
Czas realizacji projektu: 1.07.2020 – 31.10.2020