13-15.07.2018 – Maltańczycy z Ukrainy szkolili się z ratownictwa w strefach zagrożenia
Przebicie się do poszkodowanego, zabezpieczenie konstrukcji ewakuacja w strefie zagrożenia, a dodatkowo łączność radiowa i dowodzenie złożoną akcją ratowniczą, wszystko w ramach szkolenia master Class dla ratowników maltańskich. Zajęcia prowadzili członkowie ciężkiej grupy poszukiwawczo – ratowniczej HUSAR.
W dniach 13-15 lipca w Iwano-Frankiwsku w Ukrainie odbyły się szkolenie Master Class z zakresu ratownictwa w zawalonych budynkach, strefach niebezpiecznych i ciasnych przestrzeniach. Dodatkowym aspektem szkolenia było usprawnianie pracy zespołowej, ćwiczenie łączności radiowej i struktury dowodzenia. Zajęcia prowadzili doświadczeni instruktorzy ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej z Krakowa specjalizujący się w ratownictwie w zawalonych budynkach, a jednocześnie członkowie ciężkiej grupy poszukiwawczo – ratowniczej HUSAR, mający za sobą akcje ratownicze po trzęsieniach ziemi w Nepalu i na Haiti.
Pierwszego dnia uczestnicy przyswoili sobie dużą partię wiedzy teoretycznej dotyczącej pracy ratownika w specyficznym środowisku zawału. Instruktorzy szczególny nacisk położyli na bezpieczeństwie własnym ratowników. Uczestnicy dowiedzieli się jak, zgodnie z międzynarodowymi standardami, wyznacza się strefę zagrożenia i strefę niebezpieczną, jaka obowiązuje sygnalizacja dot. ewakuacji. Zostały omówione metody zabezpieczenia niestabilnych konstrukcji. Osobny wykład poświęcony był łączności radiowej w czasie akcji ratowniczej i efektywnym sposobom dowodzenia akcją ratowniczą.
Kolejny dzień poświęcony był ćwiczeniom terenowym. Kursanci pod okiem instruktorów ćwiczyli bezpieczne przebicie się przez ściany. Planowali, przygotowywali i montowali zabezpieczenie konstrukcji. Uczestnicy mieli też okazję do nauczenia się linowej ewakuacji pionowej z wykorzystaniem systemu SKED. Ratownicy działali w zespołach, a każda z drużyn realizowała każde z zadań po kolei.
Trzeciego dnia uczestnicy szkolenia wzięli udział w złożonej pozoracji. Instruktorzy wspólnie z pozorantami, koordynatorami projektu i wolontariuszami maltańskimi z Iwano-Frankiwska przygotowali kilka niespodzianek. Uczestnicy musieli nie tylko wykorzystać wiedzę i umiejętności zdobyte w ciągu dwóch pierwszych dni, ale też działać w strukturze trzech zespołów dowodzonych przez sztab i korzystać z łączności radiowej.
Pierwszy na miejscu pozorowanego zdarzenia był dowódca ratowników maltańskich w Ukrainie razem z 5 ratownikami. Okazało się, że w budynku nastąpił wybuch gazu i jest kilku poszkodowanych. Pierwsze informacje o wypadku przekazała jedna z poszkodowanych. Ratownicy przystąpili do rozpoznania, a dowódca zadysponował w sztabie dodatkowe siły. Dalej wypadki toczyły się bardzo szybko. Po przebiciu ściany na piętrze budynku, ratownicy dotarli do pierwszego poszkodowanego, którego ewakuowali technikami linowymi. Kolejne działania obejmowały zabezpieczenia ścian, odnalezienie i ewakuację kolejnych poszkodowanych znajdujących się w trzy kondygnacyjnym, rozległym budynku.
W czasie ćwiczeń akcja była kilkukrotnie przerywana. Instruktorzy zarządzali ewakuację co było okazją do przekazania bieżącej informacji zwrotnej i zaktualizowania warunków pozoracji (np. okazało się, że „zawaliła” się klatka schodowa i ratownicy musieli wchodzić na górne piętra budynku po drabinie.
Szkolenie było częścią projektu „Rozwój systemu ochotniczego ratownictwa na Ukrainie”, współfinansowanego z programu Polskiej Współpracy Rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Zobacz film z ćwiczeń: https://www.facebook.com/malteser.if/videos/2009084675777246/
Zobacz więcej informacji o projekcie http://pomocmaltanska.org/wspolpraca-maltanska-z-ministerstwem-spraw-zagranicznych-rp/
Przeczytaj o konferencji nt. ratownictwa ochotniczego w Kijowie http://pomocmaltanska.org/7-8-czerwca-2018-kijow-pierwsza-miedzynarodowa-konferencja-rozwoj-systemu-cywilnego-ratownictwa-ochotniczego-w-ukrainie/
Więcej informacji: michal.rzysko@zakonmatanski.pl