Wizyta w Polsce przedstawicieli Zakonu Maltańskiego z Francji
W dniach od 3 do 7 czerwca br. z wizytą w Polsce przebywali przedstawiciele Zakonu Maltańskiego z Francji. Goście odwiedzili Polskę, aby wizytować projekty wspierane przez Zakon oraz nawiązać kontakty z potencjalnymi partnerami i projektami skierowanymi na pomoc uchodźcom z Ukrainy.
Przedstawiciele Zakonu Maltańskiego odwiedzili Maltańskie Centrum Pomocy Dzieciom i ich Rodzinom w Krakowie, gdzie wspierają kompleksową opiekę specjalistyczną dla 16 dzieci uciekinierów z Ukrainy. Obecny projekt prowadzony jest od lipca 2023 roku do końca 2024 roku. Jednakże, jak wynika z potrzeb Centrum, potrzeby są znacznie większe i wykraczają poza 2024 rok. Zakon Maltański od początku eskalacji konfliktu przyjął pod swoją opiekę w krakowskim centrum chore dzieci z Ukrainy i zaoferował im specjalistyczną opiekę medyczną.
Delegaci Zakonu Maltańskiego odwiedzili również wybrane szkoły w Katowicach, gdzie wspierają program dożywiania dzieci z Ukrainy. Dzięki wsparciu Zakonu Maltańskiego posiłkami zostało objętych 8,5 tysiąca dzieci-uciekinierów z Ukrainy. Obecnie trwa ostatni okres prowadzenia tego projektu. Miasto Katowice oceniło, że pomoc ze strony Zakonu Maltańskiego pozwoliła na usamodzielnienie się rodziców – głównie matek – i poprawiła ich sytuację, co zaznaczył również wiceprezydent miasta podczas spotkania z przedstawicielami Zakonu.
Goście z Francji spotkali się także z przedstawicielami Fundacji Św. Jana Jerozolimskiego w Warszawie, gdzie wspierają prace remontowe ośrodka oferującego pomoc rodzinom ukraińskim oraz osobom starszym.
Przedstawiciele Zakonu odwiedzili również potencjalne ośrodki oferujące pomoc psychologiczną dla uchodźców ukraińskich, zarówno w ramach Zakonu Maltańskiego lub w strukturach do niego zbliżonych (w Katowicach oraz w ramach Fundacji Slow Beskid), jak również w strukturach zewnętrznych oferujących taką pomoc.
Efektem wizyty gości z Francji będzie wsparcie projektów dotyczących pomocy psychologicznej dla uchodźców z Ukrainy, co w wielu przypadkach oceniamy jako ważną potrzebę osób pozostających długotrwale poza swoim miejscem zamieszkania.