Dostarczyliśmy pomoc humanitarną do 80 miejscowości na Ukrainie.
Od października do grudnia wspólnie z Maltańską Służbą Pomocy Iwano-Frankwiska przygotowaliśmy i dostarczyliśmy 12750 „tygodniowych” paczek żywnościowych. Pomocy trafiła do osób niepełnosprawnych, mieszkańców terenów wyzwolonych i przyfrontowych, osób w sytuacjach kryzysowych i dużych rodzin z 10 obwodów Ukrainy. Przekazana żywność jest nie tylko pomocą w przetrwaniu kolejnej, wojennej zimy, ale też materialnym znakiem polskiej solidarności z ukraińskim narodem.
Drugi rok wojny na Ukrainie to jednocześnie drugi rok bezprecedensowej pomoc Polski dla Ukrainy, do której Maltańska Służba Medyczna dołożyła swoją cegiełkę. Dzięki wsparciu finansowemu z Ministerstwa Sprawa Zagranicznych RP, wspólnie z Maltańska Służbą Pomocy Iwano-Frankiwska uruchomiliśmy kolejny konwój z pomocą humanitarną. 187 ton żywności trafiło do magazynu maltańskiego na Ukrainie na pokładzie 9 TiRów. Na miejscu niezawodna ekipa wolontariuszy przygotowała indywidualne paczki żywnościowe.
Foto: Maltańska Służba Pomocy Iwano-Frankiwska
„Mamy pełną świadomość, że sami bez naszych przyjaciół z Maltańskiej Służby Iwano-Frankiwska niewiele moglibyśmy zdziałać. Bez zaangażowania każdego z wolontariuszy bylibyśmy bezradni. W tym roku tylko z projektu finansowanego z programu Polskiej Pomocy finansowanego przez MSZ RP do magazynu na Ukrainie dotarło 318 tysięcy produktów żywnościowych. Czy to dużo? Gdyby każdy z mieszkańców Iwano-Frankiwska wziął jedną rzecz do ręki, to i tak by tych rąk zabrakło. Jednocześnie każde opakowanie mąki, każdą butelkę oleju, każdą konserwę ktoś z wolontariuszy starannie ułożył w pudełku. Tak jak układa się dar dla kogoś bliskiego. Ktoś z pudełka złożył, ktoś gotowe paczki zapakował na ciężarówkę i ktoś przekazał je do rąk osoby potrzebującej.” – zauważył Michał Rżysko – koordynator projektu.
Foto: Maltańska Służba Pomocy Iwano-Frankiwska
Pierwszy transport na tereny przyfrontowe wyruszył 20 października. W misji wzięły udział dwie Maltanki – Viktoria i Natalia, które przywiozły pierwszych 100 paczek do Chersonia i do okolicznych wsiach m.in. do Antonowki. Ich relacja była bardzo poruszająca. Tereny odbite z rosyjskiej okupacji są kompletnie ograbione i zdewastowane, brakuje dosłownie wszystkiego. Ludzie żyją z dnia na dzień, często bez prądu i bieżącej wody. Jak by tego było mało Rosjanie regularnie ostrzeliwują miasto utrudniając przywrócenie normalności. W takich miejscach pomoc humanitarna jest jedyną nadzieją na przetrwanie.
Foto: Maltańska Służba Pomocy Iwano-Frankiwska
Kolejne transporty regularnie wyruszały z Iwano-Frankiwska. W sumie maltańska pomoc humanitarna dotarła do 80 miejscowości w 10 obwodach Ukrainy w tym do Charkowa, Bachmutu, Krematorska, Słowiańska i wielu, wielu innych miast i wsi.
Najwięcej, bo 3420 paczek trafiło do osób z niepełnosprawnościami w tym dla dzieci ze świetlic integracyjnych. Kolejno 2620 i 1665 paczek trafiło do rąk mieszkańców terenów przyfrontowych i terenów wyzwolonych. Jedną z grup priorytetowych były osoby w sytuacjach kryzysowych w tym osoby przewlekle chore, osoby fizycznie poszkodowane w wyniku działań wojennych oraz osoby starsze, którym w sumie przekazano 2400 paczek. Pomoc otrzymały również rodziny wielodzietne (835 paczek) i uchodźcy wewnętrzni (1810 paczek).
Relacja Maltańskiej Służby Pomocy Iwano-Frankiwka z dystrybucji paczek w strefie przyfrontowej
„Każda z 12750 paczek jest taka sama, ale jednocześnie każda z nich będzie miała swoją wyjątkową historię, bo każda z nich trafiła do konkretnej, wyjątkowej osoby. Dla starszej samotnej kobiety mieszkającej pod Chersoniem paczka mogła być częścią wigilijnej wieczerzy. Dla osoby niepełnosprawnej mogła to być żelazna rezerwa na czas odcięcia od zaopatrzenia. Dla rodziny spod Zaporoża, mogła to być paczka nadziei, że koszmar wojny kiedyś się skończy. Ale dla każdej z tych osób to materialny znak, że nie są zostawione same sobie. Każdą z tych paczek dostarczyliśmy razem jako międzynarodowa wspólnota Zakonu Maltańskiego, ale też wspólnie z polskim rządem. Jestem o tym przekonany, że tylko stojąc solidarnie ramię w ramię możemy powstrzymać to wielkie zło płynące ze wschodu.” Powiedział Marcin Świerad prezes zarządu Fundacji Pomoc Maltańska – Maltańska Służba Medyczna.
Projekt współfinansowany w ramach polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Foto Maltańska Służba Pomocy Iwano-Frankiwska.